PTS – Plaka Tanıma Sistemleri

plaka tanıma sistemleri


Plaka tanıma Sistemleri, düzenek olarak sensörler doğrulusunda vasıta plakasının algılanması ve sisteme girilen emir koduna göre prosedür yapmasına dayanmaktadır.
Plaka tanıma sistemleri site otoparkları, ticari otoparklar, karayolları ve güvenlik muayene noktaları gibi çoğu noktada kullanılır.
Güvenli bölgelere giriş çıkışlar üstünde ekstra yüksek muayene ve kontrol sağlar.


Plaka tanıma sistemi çalışma prensibi;


Sistemde tespit edilen algılama sensörleri, aracın üstünde tespit edilen plakayı algılar ve bunu sisteme iletir. Sistem bu kaydı yazıya döker.
Sisteme girilen emir kodları ile, düzenek plaka için ne yapılması gerektiğine karar verir.
Örneğin, site girişinde tespit edilen plaka tanıma sistemi, gelen aracın plakasını okur, şayet okuduğu plaka sitede ikamet eden birine ilişkin ise, otomatik geçiş bariyerini açar, şayet değil ise açmaz.
Ayrıca plaka tanıma sistemi vasıtası ile hangi aracın giriş çıkış yaptığı, hangi saatlerde girdiği ve hangi saatlerde çıktığı rahatlıkla raporlanabilir.


Plaka tanıma sistemleri nerelerde kullanılır?


Plaka tanıma sistemi, kamu apartmanları girişlerinde, Askeri bölgelerde, site girişlerinde, otoparklarda, alış veriş merkezlerinde, hastanelerde, iş merkezlerinde ve otoyollarda kullanılır.
Bu teknoloji güvenlik ve trafik uygulamalarında giderek daha çok popülerlik kazanmakta ve değişmez tek gereksinim durumunu alabilmektedir.
Plaka tanıma Sistemi aracın plakasını okur ve database deki kayıtlı olan plakayı mukayese yaparak aracın yetkinliğini denetler.
Plaka tanıma kamera sistemleri vasıta altı sistemle aynı mantıkta çalışır.
Almış olduğu görüntüyü bilgisayara kayır eder. Kamera sistemine bağlı geçiş kapıları ve kollu bariyer varsa kamera sistemine bağlanır.Geçiş müsaadeli verildikten ardından kapı ya da kollu bariyer var açılır.

YORUM YAZ
2 cevaplar

Trackbacks & Pingbacks

  1. […] yapabilir. Operatör kendine ait kullanıcı adı ve parolası ile sistemi çalıştırır. TECHNOPARK Plaka Tanıma Sistemi ile otoparklarınıza kart, uzaktan kumanda, OGS aygıtı vb. aygıtlar olmadan kendiliğinden […]

  2. […] Plaka Tanıma Sistemi Uygulama Alanları […]

Yorumlar kapalı.