,

Plaka Tanıma Sistemi

plaka tanıma sistemi

Plaka tanıma sistemi

Her aracın kendine ait bir plakası bulunur. Araçların plakası bir nevi kimlikleri gibi işlev görür. Bir aracın plakası araç sahibine ve aracına dair tüm bilgileri barındırır. Bazı durumlarda plakaların okunma gereksinimi açığa çıkar. Özellikle trafik kontrol sisteminde buna ihtiyaç duyulduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Trafik kurallarını ihlal eden araçlar, şüpheli araçlar, aranan araçlar ve daha birçok durumda plaka tanıma sistemi aracılığıyla bulunması hedeflenir. Bunu sağlayan şey ise plaka tanıma sistemleridir. Yol kenarlarında herkes mutlaka kameralara şahit olmuştur. İşte bu kameralar plakaların okunması ve bulunmasına destek olan sistemin bir parçasıdır. Alınan veriler ilgili birimler tarafından takip edilerek tespit edilir.

Plaka Tanıma Sisteminin Kullanım Alanları

Daha önce de ifade ettiğimiz gibi plaka tanıma sistemleri araçlar ile ilgili bir durumdur. Birçok alanda büyük faydaları olan bu sistemler araçların plakaları sayesinde bulunmasını ve saptanmasını hedefler. Sistemin genel kullanıcıları trafik birimleridir. Genel anlamda plaka tanıma sisteminin kullanım alanları şu şekilde sıralanabilir;

 1. Yetki ile giriş çıkış işlemlerinin tümü
 2. Aranan araçların bulunması
 3. Kayıp veya çalıntı ihbarlarında araçların bulunması
 4. Güvenlik uygulamaları
 5. Trafik kuralları ihlal uygulamalarında takip
 6. Otoparklar
 7. Siteler
 8. Depolar
 9. Alışveriş merkezleri
 10. Oteller
 11. Havalimanı
 12. Okullar ve kamu kuruluşlarının tümü
 13. Üniversiteler
 14. Özel ve devlet hastaneleri
 15. Sınır kapısı vs.

İşte sıralanan tüm bu alanlar ve daha pek çok alanda bu sistemin kullanıldığı söylenebilir. Plakaların tanıma sistemi tamamlayarak aranan ve ulaşılması gereken araca ilişkin tüm detayları öğrenmeye olanak sağladığını söylemek de yanlış olmayacaktır. Bahsi geçen plaka tanıma sistemi de kendi içinde farklı seçenekler ile sunulur. Bunları dört temel hizmet olarak sıralamak mümkündür. Bunlar;

 1. Otopark plaka tanıma sistemi hizmeti; otoparklarda yaşanan yer problemi veyahut da araçların yanlış davranışlarını kontrol edebilmek amacıyla kullanıldığını söylemek yanlış olmayacaktır. Genellikle sitelerin, alış veriş merkezlerinin, büyük iş yerlerinin veya şehir otoparklarının bu sistemi kullandıkları söylenebilir. Bu sistem otomobilleri otomatik olarak tanır.
 2. Ücretli otopark plaka tanıma sistemi hizmeti; Bu sistem ise tamamen bilet ile giriş yapılan otoparklar tarafından tercih ediliyor. Otomobilin park giriş ve çıkış saatlerinin doğru saptanması amacını hedefleyen bu sistemin büyük bir kolaylık sağladığı görülüyor. Bu sistem aracın giriş saatini ve çıkış saatini ekrana yansıttıktan sonra ücret bilgilerini yansıtır.
 3. Mobil plaka tanıma sistemi hizmeti; Mobil plaka tanıma sistemi ise adından da anlaşılacağı üzere yol üzerinde bulunan veya seyir halinde olan hacizli, aranan ve bulunması gereken araçların plakalarını tarar ve veri akışı olarak rapor sunar. Bu sistem kaliteli bir yazılım ile desteklenerek, rapor verme özelliğine sahip olacak şekilde hazırlanıp sunulmaktadır.
 4. Otoyol plaka tanıma sistemi hizmeti; Son olarak otoyol plaka tanıma sistemlerinin ise özellikle çalıntı araçların bulunması, gidiş güzergâhlarının takip edilerek plaklarının bulunmasında yardımcı olur. Bu sistem mobese kamera sistemlerinin entegresi ile sunulur. Aynı zamanda şehirlere giren ve çıkan tüm araçların da sayısını bu sistem aracılığıyla öğrenmek pekâlâ mümkündür.

Olarak listelenir ve sunulur. İsimlerinden de anlaşılacağı üzere hizmet verilen alanlardan bazıları bunlardır. Hangi alanda kullanacağınıza bağlı olarak sunulan seçeneklerden birini tercih ederek siz de sistemi kullanıp işinizi çok daha kolay bir hale getirebilirsiniz.

Plaka Tanıma Sisteminin Faydaları

Plaka tanıma sistemlerinin kullanım alanları ve sağladığı faydaların listesi oldukça uzun olacaktır. Ancak genel hatlarıyla bakacak olursak özellikle kayıp, çalıntı, kural ihlali gibi durumların saptandığı araçların bulunmasında etkin bir rol oynadığını görebiliriz. Bu açıdan düşünüldüğü zaman kullanım alanının da ne kadar geniş bir yelpazeye hitap ettiğini anlamak mümkündür. Bu hizmeti kesintisiz ve profesyonelce sunan plaka tanıma sistemi için fiyatlar da birbirinden farklılık gösterir. Hangi alanda kullanacağınıza göre tercih edeceğiniz sistem için fiyat verilir. Sistemlerin yazılımları ve sundukları seçenekler de fiyatların belirlenmesinde önemli rol oynar. İyi bir araştırma yaptıktan sonra bu alanda en iyi hizmeti sunan TechnoPark Firması ile doğrudan iletişime geçerek hem plaka tanıma sistemi hakkında bilgi alabilir hem de fiyatlandırma ve ödeme seçenekleri konusunda da sorularınızı iletebilirsiniz.

YORUM YAZ