,

Ücretli Otopark Sistemi

Ücretli Otopark Sistemi

Otopark bariyer sistemleri arasında en süregelen ücretli otopark sistemi kullanılmaktadır. Devamlı vasıtaların giriş çıkış yaptığı otoparklar için en uygundur. Yüksek performansta kesintisiz çalışan bu biletli otopark sistemi, izinsiz girişleri engel olan bir bariyer sistemidir. İzinsiz giriş gerçekleştirmek isteyen vasıtaları engel olan ekipmanlara mevcut birçok otopark bölümünde kullanıma müsaitdir. Manuel olanların yanı sıra otomatik bariyerleri de tespit edilen bu sistem yüksek teknolojinin ürünüdür.

Ücretli otopark sistemi halka açık otoparklarda genelde plaka tarife sistemiyle çalışmaktadır. Gövdede tespit edilen dedektörler, aracın plakasını girişte ve çıkışta 50 metre mesafeden algılamaktadır. Bu hal vasıtaların içeride ne kadar kaldığını ve ödenmesi gereken ücretin belirleme edilmesi işini basitleştirmektedir. Hem de özel parklarda yalnızca yetki sahibi personelin aracının alana girmesine izin sunar.

Otopark Sistemi Alternatifleri


Sistem, çıkış ve girişte ödeme yapılmak üzere ayrılmaktadır. Sitemin kurulumu ve çalışma senaryosu bu İki hale göre tasarlanır. Buna göre:

Çıkışta ödemeli ücretli otopark sistemi: Alana giriş yapar iken vasıta sürücüsüne bilet verilir. Alandan çıkan aracın kullanıcısı girerken aldığı bileti otopark vazifelisine sunar. Yetki sahibi bileti ücret bilgisayarına okutur. Barkod okuyucu verileri otopark otomasyonu programına aktarır. Bilgisayarda tarifli olanlar biletteki tarih ve saat karşılaştırılarak ücret belirlenmesi yapılır. Ücret ekrandan sürücüye yansır. Ödemenin yapılmasıyla bariyer açılarak aracın çıkmasına izin verilir. Otoparkın sürekli aboneleri çıkış noktasında abonmanları kart okuyucuya göstererek geçiş yaparlar.


ücretli otopark sistemi

Girişte ücretli otopark sistemi: Otoparkın geçiş uzaklığının ölçülerine göre 3 ya da 6 metre ebatlarında bariyerler yer alır. Bu bariyerlerin kol atına güvenlik fotoseli takılıdır. Kolda tespit edilen fotosel kaçak bilet alınmasını engeller. Ayrıca kolun altında vasıta varken kolun kapanmasını da fotosel önlemektedir. Giriş bölgesinin başında otopark bilet verme makinesi yer alır. Giriş yapacak olan vasıtalar bilet makinesinden biletlerini alırlar. Abone olanlar yalnızca abonelik kartını göstererek giriş ve çıkış yaparlar.
Ücretli Otopark Sistemi Hızlı Ödeme Sağlar

Misafir vasıtaların plakalarını okuyarak çabucak ödeme yapılmasına yardım eden bir sistemdir. Giriş ve çıkış ödeme istasyonları birbirlerinden tamamıyla bağımsız olarak çalışırlar. Ancak istenirse birbirleri ile birleşik şeklinde de çalışması kurulabilir. Ücretli otopark sistemi biletleri tek bir yerden kabul edilir. Parkın ücreti tamamıyla fertsel tanımalere göre hesaplamaları yapılır. Abone olanlarla başka vasıtaların tek giriş çıkış ücreti değişiklik gösterir.

Ödemeler genelde nakit olarak yapılır. Bazı belediye ile uyuşmalı otoparklarda kent kartla da ödeme yapılabilmektedir. Biletli otopark sistemi ödeme istasyonları, parkın kapasitesine göre değiştirilebilir. İstasyonun saatte en çok ödeme kapasitesi 350 olarak geliştirilmiştır. İstasyonlar ödeme sonucunda makbuz vermektedir. Sistem şerit denetleyicisi olarak geliştirilmiştır. Taşıtın zenginliğina göre tetiklenen mekanizmadan oluşmaktadır.

Bilet Okutulunca Bariyer Otomatik Olarak Kalkar Müşterinin elinde tespit edilen bileti okutması ve bedelini ödemesiyle bariyer sistemi kendiliğinden kalkar. Tek başına bağımsız olarak çalışan sisteme:
Sayaç gelir sistemi
Park rehberlik sistemi
Doluluk izleyen sistem gibi detaylı sistemler kullanılabilir.


Sistemde doğrulayıcı uygulama bulunmaktadır. Ücretli otopark sistemi doğrulayıcı uygulama, bileti doğruluğunu sağlamaktadır. Program orijinal geçici bilet ya da manyetik şeritli sertifikasyon bileti üstüne elektronik kodlama yapar. Manyetik şerit üstünde kayıt olunan verileri okuyarak ödeme ile ilgili neticeler vermektedir. Bilgisayar doğrulusunda çıkarılan bu veriler, denetleyici doğrulusunda kullanılacak bilgilere çevirerek ekrana yansıtılır. Aynı vakitte kodlama istasyonu ile hizmet veren bu otopark sistemi hata vermemesi ve mükemmel çalışmasından dolayı daha çok tercih edilmektedir.

Kodlama istasyonu, bilet doğrulayıcısına bağlı olarak kodlama programını sahibi olan bir bilgisayardan ibarettir. Bu istasyonlar, genelde kasiyerin kart biletinin manyetik şeridinin yeni verilerle güncellemesinde tüketilir. Ücretli otopark sistemi işleyişinde merkezi kasiyer yer alır. Merkezi kasiyer bir şahıs ya da ödeme istasyonu olabilir. Girişte işlenen bileti alan müşteri bileti çıkış doğrulayıcısına doğrulattırır.

Kasiyer doğrulayıcının verdiği sonuca göre ödemeleri alır. Bir kabindeki merkezi kasiyer giriş yolu istasyonu giriş şeridindeki ödeme toplayan yerdir. Ücretli otopark düzeninde özel geliştirilmiş sistemin olması işleyişin süratli ve aksamadan gerçekleşmesini sağlar.

Bu konuda sorularınız varsa hemen arayıp bizden bilgi alabilirsiniz.

YORUM YAZ