Hes Kodu ve Ateş Ölçer Sistemi

Hes Kodu ve Ateş Ölçer Sistemi

Covit-19 İle ilgili alınan tedbir kapsamları çerçevesinde Türk vatandaşlarının hepsine hes kodu alınma zorunluluğu getirilerek vakaların takibinin yapılması sağlanmıştır. Toplu taşıma araçları başta olmak üzere özel ya da kamusal alanlara giriş ve çıkışlar da hes kodu kontrol sistemleri  ve hastalığın en büyük belirleyicisi olan ateş ölçer sistemleri çok fazla kullanılmaya başlamıştır. Çoğu kurumda ateş ölçme sistemi bilinen basit ateş ölçme cihazları ile ölçüm yapılırken kurumsal alanlarda radyo frekansı sistemiyle çalışan yüz tanıma özelliği olan vücut ısı ölçer cihazlar kullanılmaktadır. Bireylerle herhangi bir şekilde temasta bulunmadan termal kameralar kullanılarak ölçülebilen teknolojilerle ateş ölçer sistemler kullanılarak güvenli tedbirler alınmaya başlanmıştır. Aynı anda hes kodu kontrolüde yapabilen ve bir terminal ile işlemlerin gerçekleşmesini sağlayabileceğiniz ateş ölçerlerde doğruluk dereceleri %100’e yakındır.

 

Hes Kodu ve Ateş Nasıl Ölçülür?

 

Yaklaşık on santimlik bir mesafeden ölçmeye izin veren hızlı görüntüleme sistemlerinde yüksek ateş olduğu zaman alarm veren yazılımlar kullanılmaktadır. Hes kodu ile bağlantılı olarak çalışabilen ateş ölçer sistemleri bulaş riskinin önlenebilmesi adına güvenlik amacıyla kullanılmaktadır. Ateş ölçer sistemleri yazılım ile ilgili otomasyonu e-Devlet üzerinden sağlamaktadır. Ateş ölçer sistemleri yaşadığımız bu pandemi süresince tek başına hiçbir şekilde bir değer kazanmamakla birlikte hes kodu ile birlikte değerlendirilmesi gerekmektedir. Alışveriş merkezleri gibi insanların toplu olarak bir arada bulunduğu alanlarda anlık olarak yükselebileceği göze alınarak ateş ölçer kalibrasyonlarının sürekli olarak kontrol edilmesi gerekmektedir. Hes kodları ile birlikte ateşi ölçülen misafirlerin herhangi bir risk taşıyıp taşımadığı bulaş riskinin önlenmesi açısından takip etmek için önemlidir. Hes kodu ve ateş ölçer sistemlerinin kullanılarak pandemi etkilerinin azaltılması ve virüsün bulaşma riskinin en az seviyeye indirilmesi hedeflenmektedir.

 

 

Hes Kodu ve Ateş Ölçer Sistemi Nasıl Çalışır?

 

Sosyal yaşam alanımız içerisinde bulunan oteller, restoranlar, toplu taşıma araçları, alışveriş merkezleri, hastaneler gibi büyük kamu ve özel kuruluşlarda gelen ziyaretçilerin girişlerde ateşleri ölçülüp hes kodu ile optimizasyonu sağlanarak hastalığın yayılmasının engellenmesi düşünülmektedir. Ateş ölçer sistemlerinde ışıklı ve sesli uyarılar verilmektedir. Teknolojik donanımlara sahip olan bir ateş ölçer sisteminde hes kodu okuyabilme özelliği de bulunmaktadır.  Hes kodu ve ateş ölçer sistemleri yüz tanıma sistemi ile belirlenen ateş derecesinin üzerinde olan ziyaretçileri toplum içerisine sokmamak için dikkatli bir şekilde kullanmaktadır. Temassız olarak yapılabilecek bir yazılım sistemine sahiptir.  Hassas sensörlere sahip olan ve opsiyonel olarak hes kodu okuyabilme özelliği de olan ateş ölçer sistemler son dönemde en çok tercih edilen pandemi önleyici tedbir amaçlı kullanılmaktadır. İlk olarak havaalanlarında kullanılmaya başlanılan termal ateş ölçer sistemleri de büyük kuruluşlarda zamandan kazanmak amacı ile ve uzun kuyrukların oluşmaması için kullanılan bir sistemdir.                                                

YORUM YAZ