,

Ateş Ölçer Termal Kamera

Ateş Ölçer Termal Kamera

Ateş ölçer termal kamera kullanımı, çok eskiden beri pek çok sektörde yaygın olarak kullanılmaktadır. Nesnelerin ya da canlıların sıcaklığı bulundukları ortamdaki sıcaklıkla değerlendirilerek oluşan farklılık tespit edilmekte ve olması gereken sıcaklık değerinden farklı olan değerler ayırt edilebilmektedir. Bu işlev cihazın önemini ortaya çıkarmakta ve büyük kolaylık sağlamaktadır.

 

Ateş Ölçer Termal Kamera Nerelerde Kullanılır?

 

Ateş ölçer termal kameraların kullanım alanları şunlardır:

1- Askeri ve emniyet güçlerinde savunma ve güvenlik amaçlı kullanımı sağlanmaktadır. Termal kameraların en önemli işlevi, insan gözünün algılayamadığı karanlık alanlarda ya da geniş arazilerde insan siluetlerini ısı farkıyla algılayabilmesi ve yerlerini tespit etmede fayda sağlamasıdır. Bu sayede güvenlik ve savunma anlamında ülke içi ve dışı tehlikeli kişiler tespit edilebilir ve bir suikast ya da saldırı yaşanması önlenebilir.

2- Elektrik tesislerinde elektrik kaçaklarını ve yaşanan arızaları tespit etmede ve bu sayede oluşacak felaketleri önlemede önemli bir işlev sağlamaktadır.

3- İlaç, kozmetik, boya sektörlerinde laboratuar gibi yerlerde sıvı sıcaklıklarını ölçmeyi ve yemek endüstrisinde gıdaların sıcaklıklarını ölçmeyi sağlayan bir işleve sahiptir.

4- İnşaat ve yapı tesislerinde oluşan ısı kayıplarını tespit etmede fayda sağlamaktadır. Bu sayede yapıların nem kontrolleri yapılabilmekte ve yalıtım sistemleri düzenlenebilmektedir.

5- Sağlık sektöründe kullanımı git gide yaygınlaşan ateş ölçer kameralar, özelikle son zamanlarda yaygınlaşan salgın hastalıkların tespit edilmesinde önemli bir işleve sahiptir. Ateş yüksekliği olan bireyleri kalabalık ortamlarda, temas etmeden ve en hızlı şekilde sağlayabilen bu cihazlar toplum sağlığı açısından hayati anlamda önem taşır. 

 

Ateş Ölçer Termal Kameraların Çeşitleri Nelerdir? 

 

Ateş ölçer termal kameraların kullanım alanına göre çeşitleri şunlardır:

El tipi ateş ölçer kameralar; seyyar kullanımı olan cihazlardır. Her yere taşınması ve her yerde kullanımı mümkündür. Kişilerin ateşi tek tek yanlarına gidilerek ölçülür.

Mekâna monte edilen termal kameralar, sabit ve yüksek, görüş açısı geniş bir nokta belirlenerek kameranın kurulumu gerçekleştirilir. Bu cihazlar aynı anda pek çok kişinin ateşini ölçebildiği için hızlı ve pratik çözüm sağlayan cihazlardır.

Mekanda sabit tutularak önünden geçen kişileri tarayan cihazlar; bu cihazlar el tipi kameralara göre daha kapsamlı ve istendiği zaman yeri değiştirilebilme özelliğine sahip cihazlardır.

 

YORUM YAZ